Kondycja Unii Europejskiej
Choć Unia Europejska jest w kryzysie, to jednak wcale nie jest powiedziane, że nadal nie jest potężną organizacją. Przecież skupiła wokół siebie dużo bogatych państw. Nadal UE jest federacją szalenie bogatych krajów.
Oczywiście nie wszystkie są bardzo zamożne, ale w porównaniu z choćby większości krajów w Afryce, to tak czy siak UE jest wielką potęga. I choć w ostatnim czasie niezbyt szybko się rozwija, a przynajmniej w porównaniu z choćby niektórymi azjatyckimi krajami, to powinniśmy zwrócić uwagę, że to w dalszym ciągu Chiny nas gonią. Choć naturalnie wcale nie jest powiedziane, iż UE jest idealną organizacją. Według mnie UE to bardzo dobry pomysł – nawet po złączeniu jesteśmy mniejsi, aniżeli Indie bądź Chiny, a więc wyłącznie jako zwarta organizacja jakoś się liczymy.
Jednak bardzo dużym minusem tej organizacji jest najzwyczajniej to, że jest za mocno zbiurokratyzowana. Dzięki biurokracji, Chiny oraz inne potęgi gospodarcze – lub aspirujące do ich miana, szybciej nas gonią. To niedobrze, bo w końcu w naszym interesie jest to by UE w dalszym ciągu była potęgą. I oczywiście pewnie tak będzie, lecz ciężko jednoznacznie powiedzieć czy na przykład problem dotyczące wielkiego bezrobocia, a zwłaszcza wśród młodych osób, bardzo szybko zostanie zażegnany. Być może Europę czeka los choćby Włoch, a więc co prawda zamożnego kraju, który jednak ma duże problemy? Ciężko w jednoznaczny sposób rzec…

Comments are closed.